|   امروز : یکشنبه 8 خرداد 1401
کارخانه تولید کننده خوراک دام وطیور بابل تولید کننده خوراک دام وطیور
)طیور صنعتی، طیور بومی، طیور شکاری، کنسانتره دامی، اسب، کبک، بلدرچین، بوقلمون، قرقاول، حیوانات خانگی(,

مدیریت بستر در سالن‌های پرورش جوجه‌های گوشتی – بخش اول

   
واحد تحقیق و توسعه شرکت خوراک دام و طیور زرین امروان
از اصلی‌ترین عوامل موثر برای دستیابی به حداکثر تولید اقتصادی، مدیریت پارامترهای محیطی و به خصوص مدیریت پستر در سالن پرورش است، چرا که وجود بستر مناسب خود حکایت از مناسب بودن شرایط محیطی در سالن دارد.
به طور کلی به مخلوطی از فضولات دفعی طیور و کاه و کلش که در ابتدای دوره در سالن پرورش پخش شده بستر گفته می‌شود.
هر دو عامل تهویه و وضعیت حرارتی سالن، از جمله فاکتورهای بحرانی هستند که دائما باید توسط پرورش دهندگان کنترل شوند. به عنوان مثال اگر رطوبت سالن به دقت تحت نظارت قرار نگیرد، بستر موجود در سالن خیس شده و سطح لغزنده و چسبناکی را به وجود خواهد آمد. در چنین وضعیتی، بستر به سادگی از آب اشباع شده و به آب به حالت راکد در سالن می‌ایستد. چنین بستر مرطوبی عمدتا در سالن‌هایی که از آبخوری‌های فنجانی و قطره ای استفاده می‌کنند، دقیقا در نزدیکی محل آبخوری به وفور مشاهده می‌شود. لذا تعبیه شیارهای خروج آب در چنین محل‌هایی از مسائل مهم مدیریتی محسوب می‌شود. به هر حال اگر رطوبت بستر، بیش از حد مجاز باشد شیوع بیماری‌های باکتریایی و ایجاد محیط غیر بهداشتی پیامدی اجتناب ناپذیر خواهد بود و چه بسا که بوی نامطبوع آمونیاک در سالن منتشر شده و یا عواقبی مانند تجمع حشرات موذی و وارد شدن جراحتی در نواحی کف پاها و تاول‌های در سینه را به دنبال داشته باشد. نباید فراموش کرد که تحت چنین وضعیتی، لاشه حاصل از این جوجه هایی، بازار پسندی و تقاضای کمی دارد.
توصیه کاربردی در این زمینه این است که میانگین رطوبت بستر، همواره باید در دامنه 25 الی 35 درصد نگه داشته شود.
مدفوع خیس
اسهال از جمله مواردی است که تحت تاثیر عدم توازن مواد مغذی جیره و یا ابتلا گله به عوامل عفونی دیده می‌شود. به عنوان مثال افزایش بیش از حد مجاز مواد معدنی مانند پتاسیم و سدیم و منیزیم و سولفور یا کلرور همواره باعث افزایش میزان مصرف آب در سالن و در نتیجه باعث افزایش دفع فضولات به صورت آبکی می‌گردد.
بیماری‌ها
شیوع بعضی از بیماری ها، حاوی علائمی همانند خیسی بستر و مدفوع آبکی می‌گردد. به طور کلی پاتوژن‌های ایجاد کننده چنین بیماری‌هایی با دو مکانیسم فعالیت می‌کنند:
1.    این پاتوژن‌ها ممکن است به طور مستقیم باعث اختلال در عملکرد سیستم گوارشی شوند که این حالت علائمی همانند بروز اسهال در گله را به همراه خواهد داشت.
2.    دسته دیگری از پاتوژن‌ها به طور غیر مستقیم باعث کاهش مصرف خوراک و افزایش مصرف آب شوند و نتیجتا مدفوع آبکی می‌شود.
پاتوژن‌هایی مانند کوکسیدی‌ها از طریق مکانیسم اول مستقيما باعث آسیب سیستم گوارشی می‌گردند. برای کنترل بیماری کوکسیدیوز معمولا از راه کار افزودن ترکیبات ضد کوکسیدیوز در جيره استفاده می‌شوند.
کنترل شرایط مدیریتی و کارکرد تجهیزات سالن
خیسی بستر تا حدودی با وضعیت محیطی سالن پرورش (دما و رطوبت) در ارتباط است و این دو فاکتور نقش عمده ای در مصرف آب و کیفیت بستر سالن دارد. به عنوان مثال اگر دمای سالن در حد بالائی باشد، بی‌تردید باعث افزایش مصرف آب و نتیجتاً خیسی بستر می‌گردد. نبود سیستم مناسب آبخوری که آب مناسبی را برای جوجه‌ها فراهم آورد همواره در ایجاد این معضل دخالت دارد.
جنس مواد تشکیل دهنده بستر
چندین نکته قابل توجه در رابطه با جنس مواد متشکله بستر طیور وجود دارد که از لحاظ مدیریتی نباید فراموش شود. از جمله اینکه همه مواد متشکله بستر که در تماس مستقیم با جوجه‌ها در سالن است. باید غیر سمی و ترجیجاً جاذب رطوبت باشد و باعث آزاد شدن رطوبت از بستر به اتمسفر گردد. چنین موادی باید به سهولت قابل تهیه و خریداری شوند و قیمت آن‌ها نیز نباید بیش از حد گران باشند.
خاک اره درجه یک از جمله موادی است که در بسترهای سالن‌های پرورش به وفور مشاهده می‌شود. باید دقت کرد که از سایر مواد همچون پوسته برنج و از ضایعات شهرداری مانند تکه پارچه و تکه‌های مقوا نمی‌توان به عنوان مواد مناسب برای بستر اولیه استفاده کرد. به هر حال جنس ماده مورد استفاده در بستر اولیه سالن می‌تواند یکی از جنبه‌های مدیریتی در جهت پیشگیری خیسی آتی بستر باشد.
مدیریت بستر در جوجه‌های گوشتی
پرورش دهندگان جوجه‌های گوشتی همواره با دقت فراوان کیفیت جوجه، دان و آب مصرفی خود را تحت کنترل دارند، اما به ندرت کیفیت بستر را مد نظر قرار می‌دهند. به دلیل تماس مرتب پرنده با بستر چنین برخوردی اثرات سو فراوان به دنبال خواهد داشت. به یاد داشته باشید كیفیت بستر بر روی عملکرد گله‌های گوشتی و بالطبع منافع پرورش دهندگان طيور اثر مستقیم دارد.
بستر مجموعه‌ای از کفپوش اولیه، پوشال، رول مقوایی، مدفوع، پر و ضایعات آب و دان مصرفی است. چنین ترکیبی می‌تواند محیطی ایده آل برای رشد و تکثیر انواع عوامل بیماری زا از جمله قارچ ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها باشد. پ
به یاد داشته باشید بدون بستر مناسب هرگز هوای مناسب در سالن نخواهیم داشت.

تاریخ خبر : 1400/02/14 تعداد دفعات بازدید : 344  چاپ خبر


: نام

: پست الکترونیک  
: متن پیام

ثبت نظر

نظرهای ثبت شده