|   امروز : یکشنبه 8 خرداد 1401
کارخانه تولید کننده خوراک دام وطیور بابل تولید کننده خوراک دام وطیور
)طیور صنعتی، طیور بومی، طیور شکاری، کنسانتره دامی، اسب، کبک، بلدرچین، بوقلمون، قرقاول، حیوانات خانگی(,

مدیریت بستر در سالن‌های پرورش جوجه‌های گوشتی - بخش سوم

   
دلایل ایجاد بستر خیس
یکی از مواردی که پرورش دهندگان طیور به ویژه طیور گوشتی طی دوره پرورش با آن مواجه می‌شوند، وجود بستر خیس است. عوامل مدیریتی، تغذیه ای و بیماری‌ها می‌توانند سبب بروز این مشکل شوند. بستر خیس، که علت آن بروز اسهال در گله است، نباید با آنتریت و یا تورم روده اشتباه شود. اسهال عارضه ای است که مدفوع حالت آبکی داشته باشد. در صورتی که آنتریت عبارت از تورم بافت مخاطی روده در اثر عواملی مثل کوکسیدیوز و... است. در حالت طبیعی مدفوع با منشا روده‌ای در طیور دارای رنگ حنایی یا قهوه‌ای با رسوب اورات در سطح آن است که ۱۲ تا 16 بار در شبانه روز تخلیه می‌گردد. مدفوعی که منشا آن از سكوم باشد دارای رنگ قهوه‌ای تیره، به صورت نیمه مایع است و معمولا یک یا دو بار در شبانه روز دفع می‌شود که این نوع مدفوع نیز نباید با مدفوع اسهالی اشتباه گردد.
تغذیه و رابطه آن با بستر خیس در طیور
فعالیت کلیه در طیور به صورت مداوم و ادرار که به صورت مایع غلیظ موکوسی و حاوی مقدار زیادی اورات است با پوشانیدن سطح مدفوع دفع می‌گردد مکانیسمی که بنام جریان برگشتی نامیده می‌شود سبب میگردد مقداری از آب و الکترولیت‌ها مجددا در راست روده جذب شده و تعادل الکترولیتی برقرار گردد. افزایش مصرف آب صرف نظر از علت آن می‌تواند سبب بروز اسهال، مدفوع آبکی و بستر خیس گردد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌شود.
1.    جیره بندی دان و یا ناکافی بودن دان به ویژه در گله‌های مرغ گوشتی که دان جیره بندی می‌گردد به وضوح دیده می‌شود.
2.    کیفیت آب و دان مصرفی از نظر مقادیر سدیم، پتاسیم و منیزیوم، سدیم و پتاسیم حجم آب بدن را تنظیم می‌کنند. وجود مقدار زیادی سدیم در آب مصرفی یا در دان که می‌تواند به صورت نمک باشد، سبب افزایش مصرف آب خواهد شد. وجود پتاسیم اضافی نیز که می‌تواند ناشی از وجود آن در مواردی مثل کنجاله سویا، ملاس و... باشد نظیر سدیم سبب افزایش مصرف آب و اسهال خواهند شد. منیزیم از عناصری است که به علت وفور آن در مواد اولیه مورد استفاده دان، به مکمل طيور افزوده نمی‌شود بنابراین وجود مقدار زیادی از این عنصر در آب، سبب بروز عارضه اسهال و خیس شدن بستر خواهد شد.
3.    متعادل نبودن جیره از نظر مقدار پروتئین و اضافه بودن و بویژه وجود پروتئین با کیفیت و با قابلیت هضم کم در آن وجود چنین پروتئینی که بخوبی هضم و جذب نشده باشد، در انتهای روده در اثر تخمیر میکروبی سبب بروز اسهال می‌گردد. بروز عارضه سوختگی مفصل خرگوشی در نیمچه‌های گوشتی ناشی از وجود مقادیر زیادی پروتئین با قابلیت هضم کم نظیر پودر گوشت و ضایعات کتشار گاهی در جیره است.
4.    وجود مقادیر زیادی قند جذب نشده در موادی مثل جو و تغيير فشار اسمزی ناشی از آن در روده اسهال بروز خواهد کرد.
5.    تغيير ناگهانی مواد اولیه و فرمول دان نیز می‌تواند سبب ایجاد اسهال در طیور گردد.
6.    افزودن چربی با کیفیت پایین و غير قابل هضم از دیگر عوامل بروز اسهال و مدفوع آبکی در طیور است .
7.    ویروس‌ها باکتری‌ها، تک یاخته‌ای‌ها و مایکوتوکسین‌ها نیز نقش مهمی در ایجاد عارضه اسهال در طیور می‌توانند داشته باشند.
8.    مصرف آنتی بیوتیک‌ها و انواع داروهای ضد میکروبی نیز یکی از علل اصلی بروز اسهال در طیور هستند. بروز اسهال ناشی از ترکیبات ضد میکروبی به ویژه در کشورهایی که به صورت مداوم از این مواد استفاده می‌شود، یکی از مشکلات این صنعت است که متاسفانه کمتر به آن توجه شده و حتی تصور می‌شود که با مصرف این ترکیبات بروز اسهال باید کمتر نیز گردد. مصرف ترکیبات ضد میکروبی با تغيير فلور میکروبی روده و ایجاد عدم تعادل بین میکرورارگانیسم‌های مفید و مضر سبب بروز اسهال می‌شوند.
عواقب ناشی از وجود بستر خیس در طیور
1.    افزایش مقدار آمونیاک در سالن که ناشی از تخمير اورات است
2.    کاهش مصرف دان ناشی از افزایش آمونیاک و بروز و یا تشدید عوارض تنفسی و مستعد شدن گله به بیماری‌های میکروبی و کلی باسیلوز
3.    کاهش جذب مواد و کاهش راندمان و عملکرد گله
4.    مستعد شدن گله به بیماری‌های روده و به ویژه کوکسیدیوز
5.    آلودگی سطح خارجی پرنده افزایش تورم مفصل خرگوشی و ایجاد زخم در جناغ سینه که در نهایت منجر به حذف تعداد بیشتری از طیور در کشتارگاه خواهد شد


تاریخ خبر : 1400/02/14 تعداد دفعات بازدید : 344  چاپ خبر


: نام

: پست الکترونیک  
: متن پیام

ثبت نظر

نظرهای ثبت شده